Gast Waltzing

Držitel Grammy Gast Waltzing, rodák z Lucemburského království, začal studovat v pouhých sedmi letech nejprve na lucemburské konzervatoři, posléze na Královské konzervatoři v Bruselu a svá studia završil na konzervatoři v Paříži. “Hudba mi proudí v krvi”, říká o sobě, “Neplánuji si čas, kdy se jí chci během dne věnovat. Obklopuje mne neustále.“ 

Vydal řadu alb s vlastními jazzovými formacemi (Atmosphere, Life’s Circle, Largo). Pro film a televizi napsal na 200 skladeb. V roce 1989 získal nominaci v anketě "Nejlepší evropský filmový skladatel". Je autorem symfonických aranží pro Amy McDonald, Gregory Portera, nebo Scorpions. V roce 2016 obdržel Grammy za spolupráci na CD "Signs" zpěvačky Angelique Kidjo. Tato nahrávka spojuje africkou hudbu se symfonickou.

Je profesorem hry na trubku a vedoucím jazzového  oddělení na Lucemburské konzervatoři. Pravidelně vystupuje s Lucemburskou filharmonií jako hostující dirigent série Pops. Spolupracuje s řadou symfonických orchestrů po celém světě (např. Skotská královská filharmonie, Symfonický orchestr Adelaide, Český národní symfonický orchestr, Německý rozhlasový orchestr, Orchestr Lamoureux, Symfonické orchestry v San Diegu, Portlandu, a další), ať už jako dirigent nebo skladatel. 

 

Foto: Jan Malý