Marcello Rota

Absolvoval Chigianskou akademii v Sieně u Franca Ferrary a postgraduální studium u Igora Markevitche. Řídil všechny velké italské orchestry v prestižních koncertních sálech Evropy, mezi jinými v Concertgebouw (Amsterdam), La Scala (Miláno), Musikhalle (Hamburg), Filharmoniehalle (Mnichov, Berlín, Mannheim), Royal Albert Hall (Londýn), Festival Opera Hall (Wexford), Palais des Beaux Arts (Brusel).

Zahraniční symfonické a operní orchestry dirigoval Marcello Rota v Chile, Argentině, Brazílii, USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Švýcarsku, Francii, Holandsku, Švédsku, Německu, Srbsku a Rusku. Spolupracuje s četnými světoznámými sólisty, jako jsou např. M. Rostropovič, J. P. Rampal, D. Sikovetzky, H. Baumann, A. Bocelli, R. Bruson, C. Gasdia, K. Ricciarelli, L. Nucci, N. Martinucci, D. Geringas.

Operní repertoár Marcella Roty obsahuje více jak 30 děl, přičemž důraz klade na Rossiniho, Belliniho, Donizettiho, Verdiho a Pucciniho, jejichž opery provádí navýsost úspěšně. V posledních letech absolvoval s ČNSO na 44 koncertů po hlavních městech a kulturních centrech nejen Evropy, ale i Spojených arabských emirátů, Austrálie a Nového Zélandu, kde společně doprovázeli tenora Andreu Bocelliho.

Marcello Rota je hlavním hostujícím dirigentem abonentní sezony ČNSO a každoročním hostem MHF Prague Proms.

Image Not Found.

 

Foto: Jadran Šetlík