Steven Mercurio

Maestro Steven Mercurio, žák Leonarda Bernsteina, je světově uznávaný dirigent a skladatel, jehož široký hudební záběr zahrnuje svět opery i symfonie.
Provedl více než čtyřicet pět oper v sedmi různých jazycích. Získal angažmá v mnoha špičkových operních domech v Evropě a v USA, řídil symfonické orchestry v Londýně, ve Vídni, v Praze, ale i například v Sydney a samozřejmě také významné filharmonie ve Spojených státech.

Výčet jeho úspěšných představení a nahrávek je velice obsáhlý, za všechny zmiňme premiéru kompletní verze Zemlinského “Trpaslíka” provedenou v Operním divadle v Římě a cenou Grammy vyznamenané CD s jazzovou klavírní legendou Chickem Coreou.

Skladatelské dílo Maestra Mercuria obsahuje písně, komorní skladby a orchestrální kompozice. Jeho první symfonie nazvaná „A Grateful Tail“, inspirovaná divadelní hrou amerického dramatika Eugena O’Neilla „Poslední vůle a závěť nesmírně vznešeného psa”, zazněla na festivalu Prague Proms v Praze v roce 2013.

Maestro Mercurio je take uznávaným a vyhledávaným aranžérem. Upravoval skladby pro širokou škálu umělců včetně Andrey Bocelliho, Placida Dominga, skupiny Secret Garden či Stinga.

S Českým národním symfonickým orchestrem spolupracuje Steven Mercurio řadu let. Na jeho koncertech a také v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms uvádí klasická díla, ale také fúze symfonického orchestru s různými hudebními žánry. Mimořádně úspěšné byly třeba koncerty ČNSO se skupinou Pražský Výběr v O2 Aréně a ve Foru Karlín nebo koncert New York Voices ve Smetanově síni v roce 2014. V roce 2019 přijal nabídku stát se jeho šéfdirigentem.

 

Foto: Martin Bank