Zuzana Dostálová

Violoncellistka a spisovatelka Zuzana Dostálová se narodila do umělecké rodiny. Její otec byl filmový režisér, spisovatel, scénárista a předseda Židovské obce Zeno Dostál (1934 – 1996). Vystudovala Pražskou konzervatoř a Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, obor violoncello. Mimořádného úspěchu dosáhla ještě za studií, když jako sólistka provedla se Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře hebrejskou rapsodii Schelomo Ernesta Blocha. Zuzana Dostálová je rovněž komorní hráčkou. Se svými sestrami založila klavírní trio, které v Duškově soutěži získalo první cenu. Ještě za studií na JAMU se stala členkou renomovaného souboru Jupiter Quartet. Věnovala se paralelně i hudbě moderní a alternativní, byla celou jednu dekádu violoncellistkou Agon Orchestra. Od roku 1996 je zároveň členkou Českého národního symfonického orchestru.

Její literární činnosti počínají rokem 2014, kdy založila na Facebooku skupinu Povídky ze zdi. Podstatou seskupení je štafetové psaní povídek. Během šesti let působení napsali autoři (renomovaní spisovatelé, novináři atd.) téměř 50 povídek. Tento unikátní projekt se stal fenoménem sociálních sítí a zařadil se tak do vědecké literatury (Česká literatura a nová média, Karel Piorecký, Academia). V rámci povídek ze zdi autorka pořádá veřejná čtení, která doprovází na violoncello.

V roce 2016 vychází Zuzaně Dostálové její první samostatná kniha Proč všichni odcházejí (Togga). Jedná se o autobiografickou novelu s odkazem na jejího otce, spisovatele Zeno Dostála. V roce 2018 vydala u nakladatelství Paseka román Johana (spoluautorství Pavla Horáková a Alena Scheinostová) a v témže roce publikovala román Hodinky od Ašera (Paseka). V roce 2020 je přizvána spisovatelem Alešem Palánem ke spoluautorství v povídkové knize Za oknem (Prostor). Ve stejném roce vychází i její poslední román Soběstačný (Paseka), se kterým absolvovala turné po České republice s kultovním projektem scénického čtení LiStOVáNí (2021). Zuzana Dostálová mimo svoji autorskou tvorbu publikuje v antologiích a řadě časopisů (sloupky, glosy, fejetony, povídky).