ALT TEXT HERE

Komorní sólisté ČNSO

The Loop Jazz Club Hostivař, Studio Gallery,


Ve čtvrtek 13. 10. 2022 se opět vrátí při festivalu Prague Proms do hostivařského The Loop Jazz Club Komorní sólisté Českého národního symfonického orchestru. Potom co se před několika lety zrodil skvělý nápad Jana Hasenöhrla a koncertního mistra Alexeje Rosíka postavit ze špičkových hráčů ČNSO komorní soubor, odehrál ansámbl hned několik úspěšných koncertů.

Tehdy ovšem ještě v základním šestičlenném složení. Na letošním festivalu se však posluchači mohou těšit na novou rozšířenou patnáctičlennou sestavu. A bude tomu nasvědčovat i zajímavý hudební program. Komorní sólisté ČNSO zahrají slavnou suitu ve starém slohu Z časů Holbergových pro smyčcový orchestr, op. 40 od Edvarda Hagerupa Griega. Skladatele, který je považován za největšího norského skladatele vůbec a jehož hudba vychází z národních tradic Norska.

Na řadu přijde ale i neméně známá Serenáda pro smyčcový orchestr C dur, op. 48 Petra Iljiče Čajkovského. Toto dílo spatřilo světlo světa v roce 1880 a v tom samém roce bylo 3. prosince poprvé provedeno na moskevské státní konzervatoři. Na zadní stranu partitury Čajkovskij napsal: "Čím větší počet hráčů ve smyčcovém orchestru, tím více to bude v souladu s přáním autora." Věříme, že skladatelova slova naplníme.

Program

  • Suita z časů Holbergových, Edvard Hagerup Grieg
  • Serenáda pro smyčcový orchestr C dur Op. 48, Petr Iljič Čajkovskij

Účinkující

  • Alexej Rosík, umělecký vedoucí
  • Komorní sólisté ČNSO

Galerie

 

Foto: Jan Malý